fbpx
Plecy

Jak przygotować się do rejsu?

Przygotowanie do rejsu jachtem żaglowym składa się z wielu elementów. To nie tylko pakowanie bagaży, ale również, zapoznanie się z trasą podróży, zaplanowanie posiłków i pozytywne nastawienie. Gdy już wybraliśmy wymarzoną ofertę rejsu, warto sprawdzić lokalne warunkami pogodowe. W inny sposób spakujemy się na rejs po Morzu Śródziemny latem, a inaczej do jesiennej wyprawy po Bałtyku. Niezależnie od pogody, jest parę rzeczy, które przydadzą się na każdym rejsie.

Co zabrać na rejs?

Na każdy rejs należy zabrać wodoodporną kurtkę i spodnie, czyli sztormiak żeglarski oraz żeglarskie kalosze. Nawet gdy nie pada deszcz, kalosze i sztormiak mogą uchronić przed niejedną falą wdzierającą się na pokład. Bez względu na to, czy wybieramy się na rejs do Chorwacji, czy na Bałtyk, każdy doświadczony żeglarz zabiera ze sobą zestaw obowiązkowy – sztormiak i kalosze, również w porze letniej. Wygodne obuwie z jasną, płaską podeszwą jest niezbędnym elementem ubioru. Sprawdźmy wcześniej, czy podeszwa nie zostawia śladów. Przyda się też ciepła czapka, która osłoni głowę przed wiatrem. W słoneczny dzień okulary przeciwsłoneczne zabezpieczą przed promieniowaniem UV, a czapka z daszkiem lub chusta ochroni głowę przed udarem słonecznym. Pamiętajmy także o kremie z wysokim filtrem UV, na wodzie można opalić się o wiele szybciej niż na lądzie. Rękawice żeglarskie mogą uchronić dłonie od otarć w trakcie pracy na linach. Podczas nocnej wachty latarka czołówka jest niezastąpiona. Zakładana na głowę ułatwi nam żeglugę i poruszanie po jachcie.

Zabierzmy ze sobą śpiwór, niektóre firmy wynajmujące jachty oferują pościel za dodatkową opłatą. Przydadzą się ciepłe, szybkoschnące ubrania, ochraniające przed wiatrem. W każdym bagażu powinna znaleźć się ciepła bluza, bielizna termoaktywna i strój kąpielowy. Na jachcie najlepiej sprawdza się zasada ubierania na cebulę, czyli w kilka warstw odzieży. W związku z tym, musimy zabrać ze sobą parę zestawów ubrań. Po dopłynięciu do mariny, prysznic staje się niedocenianym luksusem. Za drobną opłatą można skorzystać z ciepłej wody, nie zapomnijmy tylko spakować ręcznika, klapek i mydła. Na jachcie mogą zdarzyć się skaleczenia i urazy. Apteczka powinna być na wyposażeniu, niestety na wynajmowanych jachtach zdarza się, że jest pusta. W apteczce musi się znaleźć płyn do odkażania ran, plastry, bandaż, opaska elastyczna, opatrunki, koc termiczny, elektrolity, witaminy, leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne. Koniecznie należy zabrać ze sobą leki przyjmowane na stałe.

 

Pozytywne nastawienie

Żeglarstwo jest sportem zespołowym. Podczas rejsu spędza się sporo czasu na małej przestrzeni. Dlatego tak istotne jest pozytywne nastawienie do ludzi i dobry humor. Podzielenie załogi na wachty i przydzielenie każdemu odpowiednich zadań ułatwia żeglowanie. Nie zawsze pływamy ze znajomymi, zdarza się, że załogę poznajemy dopiero na łódce. Wzajemna współpraca i otwartość na innych są gwarancją bezpiecznego i przyjemnego rejsu.

Zabierz nóż

Podczas żeglugi polecamy mieć zawsze przy sobie nóż - scyzoryk. Szybko użyty w trakcie awarii olinowania lub żagli, może uratować zdrowie i życie, zapobiegając zaplątaniu się w liny po wypadnięciu do wody. W celach bezpieczeństwa nóż powinien być trzymany w kieszeni ubrania. Zeszyt i długopis przydadzą się do notowania istotnych informacji. Z zeszytu możemy zrobić dziennik pokładowy i zapisywać w nim dane dotyczące żeglugi. Warto zaopatrzyć się w aquapack – wodoodporny pokrowiec na telefon komórkowy oraz w worki strunowe do zabezpieczenia dokumentów przed zamoczeniem.

Zaopatrzenie na rejs

Większość rejsów nie zawiera w ofercie wyżywienia, za zaopatrzenie jachtu odpowiedzialna jest załoga, a produkty kupowane są z kasy pokładowej. Zanim zrobimy zakupy, polecamy zaplanować główne posiłki. Dzięki temu ułatwimy sobie przygotowanie listy zakupów. To ile kupimy produktów świeżych, zależy od częstości postojów - jeśli codziennie cumujemy w marinie, to warzywa, mięso i pieczywo najlepiej kupować każdego dnia świeże. Produkty o długiej dacie ważności i wodę (1,5 litra na osobę na dobę) zalecamy nabyć przed rejsem.

Planowanie trasy rejsu

Trasa rejsu jest zazwyczaj wyznaczona przez kapitana jachtu. Planując trasę powinniśmy szczegółowo przestudiować locję oraz mapy akwenu, na którym odbywa się rejs. Musimy wziąć pod uwagę średnią prędkość, z jaką porusza się łódka, prognozowany kierunek i prędkość wiatru oraz kwalifikacje załogi. Oprócz wyznaczenia marin, które odwiedzimy, ustalmy też mariny zapasowe znajdujące się po drodze, w których moglibyśmy zacumować w przypadku awarii. Istotne są także informacje o lokalizacji sklepów i stacji benzynowych. Więcej porad dotyczących planowania rejsu znajdziecie w artykule: „Jak zaplanować trasę rejsu?”.

Wyruszamy w morze

Przygotowując się do rejsu warto zrobić listę rzeczy do spakowania. Przy pakowaniu bagaży skorzystajmy z naszej check-listy, a zwiększymy szanse zabrania wszystkich rzeczy. Pamiętajmy, aby spakować się do miękkiej torby, którą łatwo będzie schować na małej przestrzeni jachtu po zaształowaniu. Na duże, twarde walizki lub plecaki ze stelażem nie ma miejsca na łódce. Kupując rejs sprawdźmy, czy w cenie jest ubezpieczenie NNW i KL. Na rejs po wodach terytorialnych Polski rekomendujemy wykupić ubezpieczenie NNW, które zrekompensuje następstwa nieszczęśliwych wypadków. Na rejsy zagraniczne dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie KL, które pokryje koszty leczenia za granicą. Jeżeli samodzielnie wynajmujemy jacht, polecamy zakup ubezpieczenia skippera. Poniżej znajduje się lista niezbędnych rzeczy na rejs oraz przykładowa lista zakupów. Gdy wszystko spakujemy i gruntownie przygotujemy na wszelkie okoliczności, czas wyruszyć w rejs! Ahoj!

Lista niezbędnych rzeczy na rejs:

kalosze
sztormiak
ciepła czapka
czapka z daszkiem lub chusta
okulary przeciwsłoneczne
latarka czołówka
śpiwór
ciepła bluza
bielizna termoaktywna
ręcznik
klapki
kosmetyki
strój kąpielowy
okulary pływackie
krem z filtrem UV
apteczka
nóż-scyzoryk
zeszyt i długopis
aquapack – wodoodporny pokrowiec na telefon komórkowy
worki strunowe

Przykładowa lista zakupów:

woda
mleko
soki
chleb
ser żółty
kiełbasa sucha
jaja
makaron
kasza
ryż
owoce (banany, pomarańcze, jabłka)
warzywa (pomidory, cebula, ziemniaki, marchew, papryka, ogórki)
warzywa w puszkach (pomidor, fasola, groszek, kukurydza)
mięso i ryby w puszkach (golonka, pasztet, tuńczyk)
gotowe sosy fix (dla mniej zaawansowanych kucharzy)
kisiel (w razie choroby morskiej)
oliwa / olej, masło
ketchup, majonez, musztarda
sól, pieprz, cukier
kawa, herbata
chusteczki
papier toaletowy
ręczniki papierowe
gąbki do mycia naczyń
płyn do naczyń
ściereczki
worki na śmieci