fbpx
Plecy

Patent czy certyfikat – co mi jest potrzebne?

Patent żeglarski to dokument uprawniający do prowadzenia jachtu o określonych parametrach, w określonym czasie oraz odległości od brzegu. Z kolei certyfikat kompetencji poświadcza określone umiejętności żeglarskie jego właściciela. W większości krajów na świecie patenty żeglarskie nie są obowiązkowe, potwierdza się natomiast posiadane kwalifikacje. W Polsce bez patentu żeglarskiego można prowadzić jachty do 7,5m długości kadłuba a do prowadzenia jachtów większych posiadanie patentu jest obowiązkowe.

W Polsce uprawnienia żeglarskie (patenty) regulowane są przez Ministra Sportu i Turystyki rozporządzeniem z dnia 9 kwietnia 2013 roku.

Na świecie istnieje kilka organizacji nadających certyfikaty umiejętności żeglarskich. Do najbardziej znanych należą ISSA (Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich), RYA (Królewska Federacja Żeglarstwa – Wielka Brytania) oraz International Yachting Training (USA).

Akademia Żeglowania realizuje szkolenia na patenty żeglarskie PZŻ oraz certyfikaty umiejętności ISSA.

Dostępne są 3 patenty żeglarskie i 5 certyfikatów umiejętności – kolejno wg poziomu zaawansowania:

PATENTY ŻEGLARSKIE WYDAWANE PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK ŻEGLARSKI

Stopień Wymagania
Żeglarz jachtowy egzamin
Jachtowy sternik morski staż morski + egzamin
Kapitan jachtowy stopień sternika morskiego + staż

logo-issa-2014_261176

CERTYFIKATY UMIEJĘTNOŚCI WYDAWANE PRZEZ ISSA

Stopień Wymagania
Yacht Crew szkolenie
Inland Skipper szkolenie
Inshore Skipper szkolenie
Offshore Skipper szkolenie
Master of Yacht szkolenie

Ubiegając się o stopień żeglarza jachtowego lub sternika morskiego nie musisz posiadać wcześniej jakichkolwiek kwalifikacji żeglarskich (patentu, certyfikatu ani legitymacji pływackiej). Wystarczy, że zdasz egzamin z pozytywną oceną (na sternika morskiego wypływasz również staż morski) a będziesz mógł korzystać z uprawnień, jakie daje Tobie patent żeglarski. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej w ofercie szkoleń.

O stopień kapitana jachtowego mogą ubiegać się osoby, które posiadają już patent jachtowego sternika morskiego i zdobyły odpowiedni staż morski. Dokładną informację o wymogach na ten patent znajdziesz TUTAJ.

Aby uzyskać certyfikat ISSA nie trzeba podchodzić do egzaminu. Ocena wiedzy i umiejętności kursanta weryfikowana jest przez instruktora w trakcie całego szkolenia, zgodnie z wytycznymi ISSA. Na certyfikatach umieszczone jest imię i nazwisko instruktora oraz nazwa szkoły co ma na celu podkreślić odpowiedzialność instruktora oraz szkoły za jakość wyszkolenia osoby, której wręczany jest certyfikat.

Oferta szkoleń żeglarskich w Akademii Żeglowania

PROMOCYJNE CENY W PRZEDSPRZEDAŻY!

Zapisz się dziś i skorzystaj z promocyjnej ceny za kurs żeglarski - SPRAWDŹ CENY I TERMINY.

Tryb szkoleń

Kursy weekendowe – Wykłady teoretyczne oraz zajęcia praktyczne na jachcie odbywają się w 4 kolejne weekendy (soboty i niedziele)  w godz. 10:00-18:00. Szkolenia realizowane są od kwietnia do października.


Kursy intensywne-tygodniowe – realizowane są w ciągu 7 kolejnych dni (6-8 pełnych godzin dziennie). Rozpoczynają się w niedzielę rano a kończą w sobotę w południe egzaminem na patent żeglarski. Z uwagi na intensywny charakter szkolenia rekomendowane jest wstępne przygotowanie się kursantów od strony teoretycznej przed rozpoczęciem szkolenia. W tym celu przesyłamy uczestnikom materiały szkoleniowe aby każdy zdążył wstępnie zapoznać się z zakresem omawianych zagadnień. W trakcie szkolenia wszystkie tematy zostaną szczegółowo omówione.


Co zrobić jeśli nie będę mógł uczestniczyć na wybranych zajęciach?

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziesz mógł uczestniczyć w wybranych zajęciach swojej grupy, bez obaw, nadrobisz zaległości wraz z kolejną grupą. Wychodzimy na przeciw potrzebom naszych kursantów i zapewniamy możliwość odrobienia zaległości w innych terminach.

Zapoznaj się z informacją, czym różnią się poszczególne stopnie żeglarskie. Jeśli będziesz miał wątpliwość, który stopień chcesz uzyskać, skontaktuj się z nami. Chętnie poszukamy rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb.

Współpracujemy-z-Yacht Klubem Polski Gdynia