fbpx
Plecy

Warsztaty nawigacyjne 17-18.02.2024

Dwudniowe intensywne warsztaty nawigacji klasycznej. W ramach zajęć omówimy zagadnienia związane z nawigacją terestryczną, zliczeniową i pilotową. Wyznaczymy kursy, pozycje i namiary. Zadbamy o prawidłowe wyliczenie i wykreślenie ich na mapie, uwzględniając prądy i pływy. Jest to szkolenie dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i niezależność w sytuacjach niesprawnego GPSu. Będziemy tak intensywnie ćwiczyć aż stanie się to dla każdego zrozumiałe i proste!

Cena: 490 zł

Godziny zajęć:
- sobota: 10:00-18:00
- niedziela: 09:00-17:00

Miejsce: sala Akademii Żeglowania w Marinie Gdynia

Postępy technologiczne przyzwyczaiły nas do wygody i komfortu. Urządzenia nawigacyjne bezrefleksyjnie wskazują żeglarzom bezpieczną trasę, która pozwoli na ominięcie wszelkich przeszkód podczas żeglugi. Czy jednak nadal potrafimy określić naszą pozycję na wodzie bez korzystania z dobroczynnej elektroniki?

Nie ma wiedzy zbędnej, a umiejętności w życiu nigdy za dużo, może się jednak okazać, że jest ich za mało, co może być opłakane w skutkach. Nawigacja klasyczna jest właśnie przykładem umiejętności, które mogą okazać się niezbędne w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku utraty prądu na jachcie nie pozostaje nam nic poza walką z żywiołem, a bezpieczna i rozważna nawigacja to jeden z najważniejszych filarów odpowiedzialnej żeglugi, więc warto o niej nie zapominać! Podczas warsztatów nauczymy, bądź przypomnimy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nawigacji klasycznej, w tym nawigację terestryczną i zliczeniową.

Program - szkolenie z nawigacji:

  • Wstęp teoretyczny – przypomnienie podstaw nawigacji
  • Nawigacja terestryczna, zliczeniowa i pilotowa
  • Wyznaczanie kursów, pozycji i namiarów
  • Prądy i pływy
  • Odczytywanie krzywej pływów
  • Obsługa urządzeń nawigacyjnych,
  • Czytanie map nawigacyjnych
  • Opanowanie locji, spisów, almanachów, tablic i innych wydawnictw nawigacyjnych
  • Plan routing – planowanie rejsów morskich, przerobienie wielu scenariuszy

Będziemy pracować na prawdziwych mapach oraz uzupełniać wiedzę odpowiednimi publikacjami, takimi jak locje czy almanachy. Po warsztatach nawigacyjnych stanie się dla was prostsze żeglowanie i nawigowanie w okolicy portów podstawowych i dołączonych. To wszystko okrasimy elementami nawigacji elektronicznej. Pokażemy Wam, jak radzić sobie w przypadku blackoutu (brak prądu) na jachcie lub awarii elektroniki nawigacyjnej. Nauczymy się wypełniać dziennik jachtowy i pokażemy dlaczego może on nam w różnych sytuacjach uratować życie. Tego wszystkiego będziemy się uczyć w oparciu o locje, almanachy, tablice pływów, namierniki, kompasy, przenośniki, plotery i inne przyrządy oraz urządzenia niezbędne do sprawnej i skutecznej nawigacji.

Szkolenie prowadzą doświadczeni instruktorzy, całość wiedzy, poza dużą ilością ćwiczeń, poparta zostanie konkretnymi przypadkami i rozwiązaniami stosowanymi w praktyce.

Warsztaty nawigacyjne przeznaczone są zarówno dla osób, które miały już styczność z nawigacją, ale chciałyby przypomnieć sobie i ugruntować wiedzę na ten temat, jak też dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub posiadają wiedzę i umiejętności na poziomie żeglarza jachtowego a chciałyby przystąpić do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego.

Po warsztatach nawigacji będziecie gotowi:

  • pełnić funkcję oficera wachtowego podczas rejsu jachtem żaglowym i motorowym na różnych akwenach,
  • pełnić funkcję nawigatora podczas rejsów i regat,
  • pełnić funkcję kapitana, w samodzielnych rejsach.