fbpx
Plecy

Projekty realizowane przez Akademię Żeglowania

GDYNIA NA FALI

W 2018 roku Miasto Gdynia, doceniając dorobek działalności Akademii Żeglowania, powierzyło realizację unikatowego projektu edukacji żeglarskiej o nazwie „Gdynia na fali”.
Gdynia na fali to program edukacji morskiej miasta Gdyni, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców Gdyni, promocja wiedzy o żeglarstwie, morzu i o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta oraz edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy.

 

W ramach współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu na przestrzeni 4 lat instruktorzy Akademii spotkali się z ponad 4 tysiącami dzieci gdyńskich szkół i przedszkoli, odbyli wizyty w placówkach oświatowych i ugościli dzieci w gdyńskiej marinie. Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z historią żeglarstwa, osiągnięciami wybitnych polskich żeglarzy i poznać żeglarstwo z bliska. W ramach spotkań odwiedzono gdyńskie kluby, zaprezentowane zostały jachty mieczowe i balastowe, omawiano również zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Zajęcia prowadzone były w sposób angażujący dzieci do wykonywania różnych czynności żeglarskich, w tym poruszania się na jachcie, czy nauki węzłów. Na spotkaniach w basenie jachtowym zademonstrowano również działanie pneumatycznych pasów ratunkowych i pirotechniki ratunkowej.

Rodzinny Piknik Żeglarski
Gdynia na fali

Zwieńczeniem każdej edycji Gdyni na fali było wydarzenia o nazwie Rodzinny Piknik Żeglarski. Pomysł Akademii Żeglowania na stworzenie i przeprowadzenie tego wydarzenia spotkał się z akceptacją Gdyńskiego Centrum Sportu i szybko został entuzjastycznie przyjęty przez szerokie grono miłośników żeglarstwa. Rodzinny Piknik Żeglarski organizowany przez GCS pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni to zaproszenie wszystkich mieszkańców miasta oraz miłośników żeglarstwa do wspólnego spędzenia dnia w gdyńskiej marinie. Tego dnia każdy może być żeglarzem, organizowane były rejsy jachtami morskimi, kluby żeglarskie zapraszały na dzień otwarty, dzieci i młodzież mogły pożeglować na łódce klasy Optymist i Omega, na najmłodszych czekały konkursy i zabawy z nagrodami. Rodzinne Pikniki Żeglarskie odwiedziło kilka tysięcy osób, które dzięki tej wspaniałej inicjatywie poznały smak żeglarstwa.

Pierwsze zajęcia dla łódce Optymist i Omega

Warsztaty z najmłodszymi na lądzie

Próba sił na symulatorze jachtu żaglowego, odzwierciedlającym przechyły jachtu na fali

Zwiedzanie klubów żeglarskich i udział w zabawach i konkursach

Malowanie Optymista

Zwiedzanie legendarnego jachtu morskiego Copernicus, który brał udział w regatach dookoła Ziemi Whitbread

Zawody zręcznościowe dla całych rodzin

Wręczenie nagród w konkursach żeglarskich przez Prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka

Nauka pierwszej pomocy przez zawodowych ratowników

Rejsy morskie z Caritas

 

 

We współpracy z Fundacją Regaty Morskie w ciągu 2 lat przeprowadziliśmy rejsy morskie z wolontariuszami i podopiecznymi Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz uczniami szkół podstawowych województwa pomorskiego. W ramach projektu odbyliśmy rejsy jednodniowe, weekendowe oraz 5 dniowe po Zatoce Gdańskiej, w której udział wzięło łącznie ok 1000 uczestników.

Jest to projekt mający na celu integrację środowiska oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodych ludzi. Misją programu jest wyszkolenie młodych ludzi w zakresie podstaw żeglarstwa i funkcjonowania w załodze morskiego jachtu żaglowego, uzmysłowienie że żeglarstwo morskie to także:

- atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu dla dla młodzieży i dorosłych.
- alternatywny sposób na poznawanie kultury i historii regionu wybrzeża polskiego.
- wielodyscyplinarny sport łączący konieczność utrzymania wysokiej formy fizycznej, ogólnego wysportowania, a jednocześnie konieczności posiadania i ciągłego doskonalenia wiedzy nawigacyjnej, meteorologicznej, locji, fizyki, aerodynamiki, szkutnictwa, znajomości języków i prawa morskiego.

Regaty szkół w Gdańsku

Żeglarstwo poprzez rywalizację sportową zachęca żeglarzy do wytrwałości, doskonalenia umiejętności, samodyscypliny oraz pracy zespołowej w załodze. We współpracy z Fundacją Regaty Morskie Akademia Żeglowania zorganizowała i przeprowadziła regaty dla uczniów gdańskich szkół podstawowych.

W ciągu pięciu dni zawodów, na akwenie regat w Górkach Zachodnich stawiły się do rywalizacji załogi łącznie 32 gdańskich szkół. Na każdym jachcie towarzyszył załogom doświadczony żeglarz regatowy, który przeprowadzał krótkie szkolenie żeglarskie i asystował podczas prowadzenia jachtu.

Każdego dnia regat na linii startu stawało 8 jachtów, które w serii wyścigów rywalizowały o tytuł zwycięzcy dnia i awans do finału. Ostatniego dnia odbyła się seria wyścigów, w których wystartowały zwycięskie załogi poszczególnych dni regat aby wyłonić medalistów regat.

Sędziowanie regat

Wybrane realizacje obsługi sędziowskiej regat przez członków Akademii Żeglowania

Mistrzostwa Europy ORC 2017

Mistrzostwa Świata Katamaranów A-class 2017

Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie Laser Radial 2017

Mistrzostwa Świata w klasie Laser 4.7 2018

Mistrzostwa Europy w klasie 49er 2018

Mistrzostwa Europy w klasie 49fx 2018

Mistrzostwa Świata w klasie 29er 2019

World Match Race Tour w klasie katamaran M32

Sopot Match Race